avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificatul de deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificatul de deces

buna, vreau sa va spun ca a decedat soacra ieri la ora 6,va rog spuneti-mi de ce avem nevoie pentru a deschide succeaiune,cit costa si ce se poate intimpla in cazul in care certificatul de deces este eliberat si inminat ginerelui decedatei va multumesc.
Cel mai recent răspuns: liamic43 , utilizator 21:01, 26 Mai 2011
pt narcisa salbatica.multumesc pt raspuns dar,daca va mai amintiti mesajele de saptamina trecuta unde am spus caci uneia dintr-e cumnate soacra i-a facut acte de vinzare cumparare cu drept de folosinta cit traeste inseamna ca cei2 frati nu mai au nimic,iar cumnatul care a fost dupa certif.de deces se considera deja proprietarul tuturor bunurilor case parintesti .multumesc .
puteti solicita si dvs duplicat dupa certificatul de deces daca refuza sa vi-l dea.oricum din ce relatati nu prea aveti dupa ce sa mai faceti succesiunea daca soacra a facut act de vanzare-cumparare cumnatei dvs.
marieta ciolan a scris:

buna, vreau sa va spun ca a decedat soacra ieri la ora 6,va rog spuneti-mi de ce avem nevoie pentru a deschide succeaiune,cit costa si ce se poate intimpla in cazul in care certificatul de deces este eliberat si inminat ginerelui decedatei va multumesc.

Probabil nu mai cunosc sensul cuvintelor, si in fond, e treaba fiecarui, cum gandeste.
Scuze, cred ca sunteti indurerata!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua - dezbatere succesiune ionita-victorita ionita-victorita sora mea a decedat in octombrie 2011,ramanand sotul. dupa deces nu ne-am inteles cu sotul sa ne dea lucrurile personale ale surorii mele. Mentionez ca ei nu ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa sotie doru58 doru58 Daca sotia este decedata si era mostenitoarea unei cote dintr-un teren si o casa(in provincie), impreuna cu alte trei surori si mama sa, dar intre timp a murit ... (vezi toată discuția)
Mostenire Cris2005 Cris2005 Va rog, cine imi poate da o mana de ajutor ( un sfat ) ? Am fost casatorita si am un baiat . in 2007 am divortat( si nu am cerut partaj) si tot in 2007 fostul ... (vezi toată discuția)