Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare amenda aplicata pe nedrept
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare amenda aplicata pe nedrept

politistul mi-a dat o amenda pe nedrept ca am sunat la 112 noaptea, reclamand vecinul. Vecinul are mai multe amenzi pt tulburarea linistii publice.

Pe baza de interogatoriu pot demonstra ca polistul NU a stiu nr exact de dB, in asa fel incat sa demonstreze ca se incadrau in limita legala. Adica nu ne-a asigurat ca se respecta legea.

Cat sa cer daune morale: 1 leu sau 500 lei, atat cat e amenda data fantezist, ca sa ne umileasca?

(Adevarul e ca nici eu nu pot demonstra cele reclamate)
ContSters83715, utilizator
Daunele le solicitati in functie de cum apreciati, insa ele vor fi cenzurate sau nu de catre instanta
practic eu nu am mijloace sa dovedesc ca intradevar limitele la zgomot erau depasite in noaptea respectiva !

totusi...sa dovedeasca politistul ca limitele legale erau respectate - din moment ce erau respectate - si exista muzica , cat anume erau exact.. in asa fel incat sa se justifice amenda ca am chemat de geaba 112.

Ziceti-mi va rog o cifra.... cam cat ati cere dvs in locul meu indiferent cat? multumesc.....

(eu nu am in noaptea respctiva expertiza sonometrica, dar am foarte multe amenzi ale vecinului si plangere disciplinara la adresa politistilor) care au iesit albi....

in mod normal este abuz in serviciu... dar e imposibil de demonstrat....

intre 1 leu. simbolic
500 lei - cat a fost amenda data
si 1000 lei dublul amenzii - pe ce varianta ati merge??

politistul nu poate indica nr de dB.....in consedinta mi-a dat amenda fara a proba.

Chiar si linistea trebuie probata, nu? Sa probeze ca era liniste si cat anume era cu exactitate linistea pe care a inregistrato ....ii doresc succes.
ContSters83715, utilizator
Pentru tulburarea fara drept , in speta dvs., nu este necesar sa se constate depasirea disconfortului fonic ( decibeli).
Legea 61/1991 republicata, prevede la art. 2:

pct. 28) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma

Este necesar stabilirea nr. de decibeli pentru contraventia prev. de pct. 29 din acelasi act normativ, care se aplica numai unitatilor de alimentatie publica ( cluburi, baruri, discoteci, etc).

29) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice situate in imobile cu destinatia de locuinte sau in imediata vecinatate a acestora
Puteti sa contestati procesul verbal , prin care fi s-a aplicat o amenda, in termen de 15 zile de la luarea la cunostinta ( primirea acestuia). In ceea ce privesc daunele nu cred ca aveti sanse, decat printr-o actiune separata, in functie de rezultatul contestatiei.
din pacate politistii se plang ca avocatii discotecilor le anuleaza amenzile pt ca.. sunt date dupa criteriul "mare mic" ( care e definitia pentru mare?) ce inseamna mare?
legea e prost scrisa si inaplicabila

daca politistul inventeaza in mod gresit o amenda, iar poluiatorul fonic este fix pe muchie? si se inseala- cum se face departajarea? dupa cum vrea urechea politistului? as dori si corectura la un interogatoriu pe care il pregatesc acum.....

dar eu care reclam nu am dreptul sa stiu cati decibeli erau in apartamentul meu?
ContSters83715, utilizator
Politia nu are in dotare sonometru.
Pentru a se aplica o sanctiune in cazul unei sesizari, impotriva administratorului unui club de ex., se apeleaza la institutiile abilitate, in vederea masurarii decibelilor.
Acea institutie, sa zicem ca exemplu Inspectia Sanitara de Stat, efectueaza masuratorile, intocmeste buletinul de analiza si-l inainteaza organului care a solicitat. In buletin se mentioneaza cat era normal, care a fost rezultatul masuratorii, cu cat s-a depasit. In aceaste conditii se aplica sanctiunea contraventionala cf. lg. 61/1991 art. 2, pct. 29.
De aceea instantele dau castig contestatorilor.