Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare amenda aplicata pe nedrept
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare amenda aplicata pe nedrept

politistul mi-a dat o amenda pe nedrept ca am sunat la 112 noaptea, reclamand vecinul. Vecinul are mai multe amenzi pt tulburarea linistii publice.

Pe baza de interogatoriu pot demonstra ca polistul NU a stiu nr exact de dB, in asa fel incat sa demonstreze ca se incadrau in limita legala. Adica nu ne-a asigurat ca se respecta legea.

Cat sa cer daune morale: 1 leu sau 500 lei, atat cat e amenda data fantezist, ca sa ne umileasca?

(Adevarul e ca nici eu nu pot demonstra cele reclamate)
ContSters83715, utilizator
Asa cum au precizat si colegii mei nu aveti baza legala pentru a solicita daune. Singura solutie este contestarea p-v intocmit de organul de politie constatator, insa aveti nevoie de un martor care sa probeze cele spuse de dumneavoastra. Organul constatator nu trebuie sa probeze nimic, in drept cel ce contesta probeaza iar in acest caz cel ce contesta sunteti dumneavoastra. Nu trebuie sa dovediti ca vecinul a depasit nivelul de zgomot admis doar ca reclamarea a fost facuta justificat.
da,sunt de acord cu m13d. plus ca, nulitatea unui proces-verbal se refera doar ca nu au fost respectate anumite conditii de fond si forma. in cazul de fata ar trebui sa probati ca descrierea faptei nu este reala. pentru ca, referitor la masurarea db..e putin haios. legea nu prevede o astfel de procedura, spre ex. cum este la rutiera cu apratul Drager. dvs. trb sa veniti cu argumente , nu politia. iar cel cu masurarea, nu cred ca este un argument bun , atat timp cat legea 61 nu face referire la asa ceva (ex. : pt viteza aparatul radar , pt alcool aparatul Drager - sunt strict prevazute de legislatie). sa stiti ca de la 31.ian 2011 Legea 61/1991 a fost modificata. acum contraventiile se regasesc la art. 3.
1) amenda a fost data inainte de 31 ian 2011
2) eu am reclamat zgomotul, dar nici eu nu am sonometru
3) politia trebuia sa imi dovedeasca ca limitele sunt legale ! si sa imi dea amenda, daca are dovezi in acest sens
4) Cum pot dovedi zgomotul daca intradevar a fost, dar politistul s-a razbunat pe mine?!.... eu nu am sonometru, politistul nu are sonometru si nici nu lucreaza cu institutii abilitate in acest sens.......
5) intensitate mare sau mica... nu are nici o valoare, mare egal mic, mic egal mare
6) valorile de db sunt foarte clare IN TOATE LEGILE DIN ROMANIA si sunt aplicabile in toata Romania
7) sa imi dovedeasca stiintific ca a fost liniste si sunt de acord sa achit amenda eu !... cu conditia sa dovedeasca.... ADICA nu "dupa ureche", repet sa dovedeasca, sarcina probei ii revine politistului. ( asa poate oricand sa inventeze o amenda ca limitele au fost legale, fara sa o dovedeasca.)
8) in noaptea aia nu am experitiza sonometrica, dar am amenzi si expertize anterioare si ulterioare ale galagiosului, care in mod incorect nu a fost amendat.

am ajuns bataia de joc a politiei, pe care nu mai trebuie sa o deranjam
ContSters83715, utilizator