Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare amenda aplicata pe nedrept
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare amenda aplicata pe nedrept

politistul mi-a dat o amenda pe nedrept ca am sunat la 112 noaptea, reclamand vecinul. Vecinul are mai multe amenzi pt tulburarea linistii publice.

Pe baza de interogatoriu pot demonstra ca polistul NU a stiu nr exact de dB, in asa fel incat sa demonstreze ca se incadrau in limita legala. Adica nu ne-a asigurat ca se respecta legea.

Cat sa cer daune morale: 1 leu sau 500 lei, atat cat e amenda data fantezist, ca sa ne umileasca?

(Adevarul e ca nici eu nu pot demonstra cele reclamate)
ContSters83715, utilizator
VA ROG CORECTURA.....SA NU MA FAC DE RAS IN INSTANTA.

Interogatoriu catre politist.

Intrebare

1) Cati decibeli erau cand ati auzit muzica in dormitorul apartamentului?
2) Care este media exacta a tuturor valorilor sunetului (dB) care se presupune ca a justificat amenda de reclamatie telefonica neconfirmata?
3) Stiati ca aerul conditionat functiona simultan cu discoteca si ca acesta a fost mutat ulterior pentru ca institutiile au constatat depasiri de 7dB (Cepstra Grup)?
4) Este adevarat ca ati trecut la aprox. 4 metri de acest aparat zgomotos, care functiona cand ati intrat si iesit pe usa principala a apartamentului?
5) Care este nr. de inregistrare al documentului prin care justificati numarul de dB indicati la pct. 1 si 2, care adeveresc respectarea limitelor legale de sunet?
6) Stiati ca va revine sarcina probei?
7) Ati refuzat sa primiti sau vizualizati copii dupa expertizele anterioare de la fiul reclamantului, care aratau depasiri?
8) Vi s-a atras atentia ca clubul a mai fost amendat anterior pe legea 61 pentru zgomot?
9) Ati facut verificari daca clubul a mai fost amendat de politie anterior pe legea 61?
10) Ati facut verificari daca clubul a mai fost avertizat de politie anterior cu privire la sursele multiple de zgomot produs de club?
11) Puteti confirma ca avertizarile si amenzile date clubului au fost date anterior in scris si ca exista atat la politie, la primaria municipiului bucuresti directia de mediu si SCEPM?
12) Ati chemat sau lucrat impreuna cu directia inspectie pentru a se monitoriza in mod corect din punct de vedere tehnic aspectele reclamate in acea noapte si a raspunde in mod justificat si profesional la reclamatia telefonica?
13) Ati mai fost cercetat disciplinar?
14) Ati mai fost sanctionat pentru indisciplina?
15) Ati abuzat vreodata de increderea pe care v-o acorda cetatenii ca politist?
16) Ati terorizat si umilit cetateni prin amenzi date abuziv in serviciu?
17) Ati verificat autorizatia de functionare a localului in noaptea respectiva?
18) Autorizatia de functionare a localului exista in noaptea respectiva? (da/nu)
19) Ca cetatean Ati fost deranjat vreodata la randul dvs de un vecin zgomotos/poluator fonic fara sa aveti in dotare sonometru pentru a putea demonstra veridicitatea celor reclamate si organele statului v-au amendat tot pe dvs pe nedrept fara sa puna la dispozitie probe solide, iar dvs. ca reclamant nu ati avut probe la dispozitie?
20) Ati incalcat dreptul la informare (Constitutie, CEDO) necomunicand justificarea si baza reala care a motivat amenda aplicata?
Prin ce mijloace tehnice ati justificat legal ca sunetele deranjante se incadrau intradevar in limite legale?
21)Ati dat amenda pe baza unui buletin de analiza sonometrica? Ce valori indica acesta? Care este nr lui de inregistrare? Cine l-a efectuat ? L-ati mentionat in procesul verbal?

Rog sa indicati intrebarile gresit puse ca sa le scot

ContSters83715, utilizator
ai putea sa ceri 1 leu dar o emisie de argint sau ,de aur daca exista,a BNR.parerea mea este ca vei castiga ,fa-l de ras in fata sefilor lui ,este cea mai fina observatie ,sa reiasa ca este un incompetent...este inadmisibil ceea ce a facut .Am observat si eu aceast lucru:cand suni la 112 se enerveaza ,pentru ca se inregistreaza reclamatiile iar ei trebuie sa se ocupe de caz si sa dea un rezultat clar....In plus dispecera de la 112 putea sa selecteze reclamatia ,are si ea acolo niste proceduri...ori sunt incomplete...
si masurarea decibelilor este irelevanta ,deoarece nu cred sa fie specificat in vreo lege decibelii care supara ..ex:poate sa deranjeze linistea publica si un greiere.Politistul respectiv trebuia sa verifice o stare de fapt ,adica daca era sau nu deranjant pentu ceilalti,daca are vreun martor ca se deranja linistea....asta trebuia el sa faca ...nu sa te amendeze ca ai sesizat 112.Tu sa ai martori ca s-a justificat apelul tau la 112 de recomandat si ca intradevar era suparator ce se intampla la vecin.
daca am inteles bine
1) reclamantul nu trebuie sa probeze nimic
2) politistul sa faca dovada ca a fost liniste
3) sa se aduca proba ca cele reclamate nu s-au confirmat, Ordinul MInisterului Sanatatii specifica clar cati decibeli sunt noaptea, ziua, in casa si afara (40, 50, 25,35 db)
4) actul polistitului este unul unilateral
5) e clar ca politistul nu are sonometru la el, astfel nu are nici un fel de proba de a da amenda - nici galagiosului, nici celui care a apelat nejustificat.
6) politistul nu are dovezi pentru a proba dB de liniste
7) lipsa probei.... ar putea duce la anularea amenzii?

am trei amenzi date galagiosului, dar NU in noaptea respectiva. ( evident leam anexat)
ContSters83715, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~