Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... va rog sa-imi dati un sfat - plangere pentru furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

va rog sa-imi dati un sfat - plangere pentru furt

am facut azi o plangere de furt la politie am sunat la 112 au venit criminalisti si au constatat si nu s-a inregistrat inca procesul verbal daca cad la o intelegere cu cel care l-am reckamat pana maine dimineatza se mai poate intampla ceva?
Retragerea plangerii penale sau Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, in cazul in care a fost savarsita o infractiune pentru care retragerea plangerii si impacarea partilor inlatura raspunderea penala .
Voi completa cele spuse mai sus cu faptul ca pt infractiunea de furt nu se poate retrage plangerea deoarece este vorba despre o plangere penala nu una prealabila si odata ce ati sesizat politia actiunea penala se va pune in miscare din oficiu. Se va putea retrage plangerea numai daca cel care a furat este o ruda sau daca locuiti impreuna cu faptuitorul.