avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... legitima aparare sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

legitima aparare sau nu?

Buna ziua. Am si eu o mare problema si nu stiu cum o pot rezolva.
in seara de 25.05 2011 in timp ce imi duceam niste prieteni acasa cu masina personala, o alta masina sa oprit brusc in fata mea si mi-a blocat drumul, la un momendat din masina respectiva sa dat jos un barbat in stare de ebrietate (pe care il cunosteam fiind dintrun sat apropiat), si a inceput sa vina catre masina mea injurand, eu am deschis usa la masina(ramanand in masina), si am incercat sa il calmez zicandui sa termine si sa ma lase sa trec la care el a continuat sa ma injure si la un momentdat cand am vrut sa inchid usa ma lovit cu piciorul si ma scos din masina. In acest timp eu am apucat din masina o cheie de roti si am dat in el, lovindul in cap involuntar dupa care sa mai dat inca o persoana jos din masina cealalta si la luat eu am dat inapoi si am plecat. Tin sa reamintesc ca in masina mea mai erau trei persoane care au fost martore. A doua zii el mi-a facut plangere la politie si si-a scos si certificat medico-legal. Ce ar trebui sa fac eu acum nu stiu cum sa ma apar . a fost legitima aparare sau nu?
Legea e lege pentru toti.
Daca ati fi fost victima dumneavoastra l-ati fi injurat si el ar fi luat o cheie si v-ar fi lovit si ar fi invocat legitima aparare vi s-ar fi parut legea corecta?
Cu siguranta da.
In cazul dumneavostra ati ripostat mai mult decat a fost necesr, pe deasupra aveati la indemana un obiect contondent (cheie roti), ma indoiesc ca locul ei este langa scaunul soferului, ati lovit victima intr-o zona considerata vitala, intentia a fost de a vatama nu de a va apara.
De ce nu v-ati retras de la locul unde ati fost oprit in acelasi fel in care ati facut-o dupa consumarea incidentului?
Ati fost impiedicat de o forta majora sa sunati la politie in chiar momentul in care ati vazut ca va este impiedicata trecerea?
Cred ca este mai usor sa ne facem dreptate cu cheia de roti si apoi sa dam vina pe sistem ca nu ne sustine.
LUCk33ro a scris:


PS de cand ii obliga legiutorul pe martori sa se implice intr-o bataie de strada?!!! :O



Pana una alta persoanele din masina nu au calitatea de martori, adica la acel moment nu o aveau, astfel incat , daca ei ar fi intervenit in apararea victimei si l-ar fi ,,lezat" pe agresor, ei puteau invoca legitima aparare, de asemenea.
Lucrurile par simple atunci cand nu cunoasteti reglementarile legii penale.

@ovidiu , spuneti ca agresorul nu are martori.Insa inainte ati spus ca agresorul a fost luat si bagat in masina lui, de catre persoanele cu care era.Acele persoane, daca au fost acolo intr-adevar si este asa cum spuneti , pot avea calitatea de martori.Altfel, nici nu stiu cum poate sa-si sustina acuzele la adresa dvs.
Legea este in sensul ca apararea trebuie sa fie proportionala cu gravitatea atacului.Adica, la un atac cu pumnii, ripostati tot cu pumnii , nu-l impuscati.
pai tocmai asta va ziceam, il cunosteam pe respectivu de aceea am deschis usa ma masina nu ma gandeam ca se ajunge aici...cand am vazut ca nu se calmeaza am tras de usa sa o inchid moment in care el ma atacat si ma scos din masina.....cat despre martorul lui nu e martor el sa dat jos din masina dupa ce sa consumat fapta. si nici el nu avea mana goala avea doua pixe de bere una chiar a folosito a aruncat dupa mine dar nu ma nimerit....eu inteleg problema e ca eu nu am nicio urma... tocmai asta deranjeaza trebuia sa fiu batut mar ca sa pot invoca legitima aparare...
In conditiile in care nu aveti urme, puteti invoca doar starea de tulburare sau temere ( conform art 44 C. penal) , datorita careia ati depasit limitele legitimei aparari , ceea ce se mai numeste si ,,exces" justificat".Dar nimic nu va garanteaza ca in lipsa unui probatoriu concludent nu veti fi tras la rapsundere penala.
ok in ce consta un probatoriu concludent?

Alte discuții în legătură

Legea autoapararii exista? kuky666 kuky666 Buna Ziua, saptamana trecuta am fost agresat intr-un bar de catre o persoana, m-am aparat l-am lovit si pe urma m-am dus acasa linistit, dupa doua zile am ... (vezi toată discuția)
Depasirea limitelor legitimei aparari cryingangel cryingangel Imi poate da cineva, va rog, un exemplu pentru depasirea limitelor legitimei aparari si pentru depasirea limitelor starii de necesitate.Multumesc anticipat.:\"> (vezi toată discuția)
Este adevarat ca in legitima aparare conteaza arma si nu intentia agresorului? Insanity66 Insanity66 Va rog sa nu radeti, este adevarat ca daca cineva ma ataca cu un cutit si eu pun mana pe un cutit mai lung, raspunsul meu este disproportionat? Este adevarat ... (vezi toată discuția)