avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... legitima aparare sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

legitima aparare sau nu?

Buna ziua. Am si eu o mare problema si nu stiu cum o pot rezolva.
in seara de 25.05 2011 in timp ce imi duceam niste prieteni acasa cu masina personala, o alta masina sa oprit brusc in fata mea si mi-a blocat drumul, la un momendat din masina respectiva sa dat jos un barbat in stare de ebrietate (pe care il cunosteam fiind dintrun sat apropiat), si a inceput sa vina catre masina mea injurand, eu am deschis usa la masina(ramanand in masina), si am incercat sa il calmez zicandui sa termine si sa ma lase sa trec la care el a continuat sa ma injure si la un momentdat cand am vrut sa inchid usa ma lovit cu piciorul si ma scos din masina. In acest timp eu am apucat din masina o cheie de roti si am dat in el, lovindul in cap involuntar dupa care sa mai dat inca o persoana jos din masina cealalta si la luat eu am dat inapoi si am plecat. Tin sa reamintesc ca in masina mea mai erau trei persoane care au fost martore. A doua zii el mi-a facut plangere la politie si si-a scos si certificat medico-legal. Ce ar trebui sa fac eu acum nu stiu cum sa ma apar . a fost legitima aparare sau nu?
Apararea se face cu vorba dulce?! :)) Va invit la o "discutie" cu un betiv violent care sa va ia la pumni si cateva suturi in cap, amicale. As dori sa va observ cum va aparati din vorbe =D> Sper sa aveti si 1,5 m si 35 de kilograme ca vorbele dvs. sa atarnec at mai greu :) Dupa ce va calculati bine toate elementele legitimei aparari incercati sa va ridicati din noroi (eventual cand vine salvarea sau IMLul) si sa nu actionati prea disproportionat :((
Mult bafta in meserie va urez :((
@ovidiu_6751, cea mai suspecta este cheia aia pe care "ati avut-o la indemna". Nu de alta, dar daca ati pus-o acolo intentionat tocmai pentru a o folosi cand sunteti atacat, nu prea este legitima aparare.
Daca il loveati cu mana goala, parea legitima aparare.
Faptul ca aveti sau nu certificat medico-legal nu cred ca are vreo importanta.

Acum totul depinde de declaratiile martorilor, de situatia din dosarul de urmarire penala.
GabrielaA a scris:

@ovidiu_6751, cea mai suspecta este cheia aia pe care "ati avut-o la indemna". Nu de alta, dar daca ati pus-o acolo intentionat tocmai pentru a o folosi cand sunteti atacat, nu prea este legitima aparare.

Acum totul depinde de declaratiile martorilor, de situatia din dosarul de urmarire penala.


Buna ziua, ma intereseaza si pe mine acest subiect, asa ca imi permit sa va pun cateva intrebari:

1. Daca arma folosita (cheia) NU ar fi fost pusa acolo intentionat pentru a lovi, ar fi fost legitima aparare desi riposta a fost disproportionata (a fost atacat cu pumnii si a ripostat cu cheia)? Altfel zis, ce influenta are daca a pus cheia intentionat sau nu?

2. Cum se demonstreaza in practica faptul ca a pus cheia acolo pentru a lovi si nu o avea din intamplare in locul acela? Mai ales daca, sa presupunem, are un prieten care declara ca ii ducea lui acea cheie?

3. In general, de cati martori e nevoie pentru a proba legitima aparare, presupunand ca celelalte conditii sunt indeplinite (proportionalitate, etc.)?

Va multumesc!
E vorba de riposta disproportionata si ca atare este posibil ca incadrarea sa nu fie autoaparare. Totul va depinde de martori, circumstante, interpretari.
Cred ca interpretarea a fost putin exagerata cand s-a afirmat ca acea persoana avea cheia pusa intentionat acolo pt a lovi pe cineva.
Putea foarte usor sa se fi aflat acolo din intamplare sau sa fi avut nevoie de ea si sa fi ramas acolo. Nu cred ca domnul a pus cheia stiind ca atunci o sa vina un vecin la dumnealui si o sa il atace si tinea neaparat sa il loveasca cu cheia.
Si chiar daca era pusa pt autoaparere, in eventualitatea unui atac ce s-ar fi putut intampla odata. nu interzice nimeni sa ai o cheie in masina, deci acest aspect mi se pare lipsit de relevanta.
Greseala a fost cand a lovit victima in zona capului cu acel obiect, putea sa o loveasca peste picior, de exemplu, sau peste mana, iar atunci puteam vorbi despre o autoaparare.

Alte discuții în legătură

Legea autoapararii exista? kuky666 kuky666 Buna Ziua, saptamana trecuta am fost agresat intr-un bar de catre o persoana, m-am aparat l-am lovit si pe urma m-am dus acasa linistit, dupa doua zile am ... (vezi toată discuția)
Depasirea limitelor legitimei aparari cryingangel cryingangel Imi poate da cineva, va rog, un exemplu pentru depasirea limitelor legitimei aparari si pentru depasirea limitelor starii de necesitate.Multumesc anticipat.:\"> (vezi toată discuția)
Este adevarat ca in legitima aparare conteaza arma si nu intentia agresorului? Insanity66 Insanity66 Va rog sa nu radeti, este adevarat ca daca cineva ma ataca cu un cutit si eu pun mana pe un cutit mai lung, raspunsul meu este disproportionat? Este adevarat ... (vezi toată discuția)