Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Sporuri acordate functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Sporuri acordate functionarilor publici

BUNA ZIUA,
va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca am, cumva, vreo sansa sa dau in judecata institutia publica unde sunt angajat pentru a mi se recunoaste si mie sporul de 15% pentru confidentialitate.
Din luna februarie a acestui an am devenit functionar public al unei institutii publice. Toti colegii mei au inclus in salariu si 15% - spor de confidentialitate. Cand am intrebat la resurse umane de ce nu beneficiez si eu de acest spor mi s-a raspuns ca ceilalti colegi au castigat acest drept prin instanta. Auzind acest lucru am zis ca voi da si eu in judecata institutia pentru a avea si eu o hotarare judecatoreasca. Din interiorul institutiei mi s-a spus ca nu am nici o sansa sa castig, fara a mi se da si alta explicatie. Asa este? Oare nu am nici o sansa? Ce ma sfatuiti sa fac?
Buna ziua !
Chiar daca va dau o veste proasta , aceasta e realitatea : nu veti avea castig de cauza in instanta pentru obtinerea sporului de confidentialitate , intrucat nu exista baza legala de acordare a acestuia .
offff, multumesc frumos pentru raspuns