Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... infiintarea unui SRL-D
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

infiintarea unui SRL-D

Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti,daca ptr.a ma incadra in programul de finantare cu 10000 euro(cf.OUG 6/2011 modificata), este obligatoriu sa am angajati ?? Care sunt codurile CAEN,ptr.care pot sa infiintez firma SRL-D,cu acces la acest program ?
Va multumesc ,respectuos.
1. Daca nu solicitati finantarea nu sunteti obligat sa aveti angajati si sa reinvestiti 50% din profit.
2.Calitatea de SRL-D se pierde in conditiile art. 6 din OUG 6/2011
[ link extern ]
3. Persoana angajata puteti fi dvs. in calitate de administrator al SRL-D.
4. Functionarea SRL-D este identica fiscal cu cea a unui SRL.
Buna ziua,
As dori sa infiintez un SRL-D beficiind de facilitatile descrise aici: [ link extern ] :

1. Imi puteti spune daca aceasta facilitare mai este valabila? si daca as putea beneficia de toate scutirile de taxe specificate acolo chiar daca nu aplic pentru finantarea mentionata?

2. Daca nu am studii superioare si nici liceul terminat pot sa ma angajez pe mine in calitate de Administrator?

3. Se poate deschide un SRL-D cu asociati multiplii (2)? Daca pesoana care o aleg pentru a fi al doilea asociat este PFA se incadreaza in conditiile de eligibilitate?

4. Am citit pe alte forumuri cum ca in aceste conditii capitalul social minim ar fi de ordinul zecilor de LEI nu 200 de LEI cum stiam. E adevarat?

Multumesc anticipat!

Cu stima,
Andrei Suciu
Cititi detaliile dorite in ghidul solicitantului:
[ link extern ] -/
Tocmai asta e, ca Finantarea aceea pe mine nu ma intereseaza, eu vroiam sa stiu de restul facilitatilor, iar in Ghid este descrisa doar procedura pentru acesarea fondurilor nerambursabile.
In OUG 6/2011 la art 4 sunt expuse obligatiile , iar la art 5 facilitatile.Solicitarea AFN este optionala.
Spuneti exact la ce anume va referiti, concret,privind "restul facilitatilor"