avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... notificare incetare contract de munca in perioada de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

notificare incetare contract de munca in perioada de proba din initiativa angajatului

Buna ziua,
Am intocmit un model de notificare si vreau sa va intreb daca mai trebuie aprobata, semnata si stampilata de angajator. Este suficient sa-i dau un numar de inregistrare? Mentionez ca desi am semnat contractul de munca, nu l-am primit inapoi semnat de angajator (se afla la resurse umane).
Data inregistrarii notificarii poate sa coincida cu data incetarii contractului?
Va multumesc.

NOTIFICARE
Subsemnatul ____________ , salariat la _______________, in functia de ___________, in conformitate cu prevederile art.31 alin.3 din Codul Muncii, va notific incetarea contractului individual de munca nr..________/__________ incheiat cu dvs. incepand cu data de _________.

Data ___________ Semnatura _______________
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:44, 5 Octombrie 2021
Buna seara.
Mai este valabila aceasta notificare conform art 31?
Mentionez ca sunt angajata pe perioada NEdeterminata si perioada de proba de 3 luni (este prevazuta in contract)
Lucrez cu contract de 3 saptamani, nu stiu daca voi primi ceva pt perioada lucrata, conteaza doar ca lucrurile nu sunt chiar asa cum pareau, iar aceasta notificare fara preaviz ar fi foarte convenabila
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

NOTIFICARE
Subsemnatul ____________ , salariat la _______________, in functia de ___________, in conformitate cu prevederile art.31 alin.3 din Codul Muncii, va notific incetarea contractului individual de munca nr..________/__________ incheiat cu dvs. incepand cu data de _________.

Data ___________ Semnatura _______________

Ultima modificare: Luni, 4 Octombrie 2021
CamyF, utilizator
Puteti folosi acest model ... art.31 alin.3 C.mun. este in vigoare.

Aveti dreptul la salariul pentru munca depusa, iar perioada de proba constituie vechime in munca.
Multumesc. Deci ar trebui sa fiu platita chiar daca sunt doar 20 de zile
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, trebuie sa fiți plătită pentru acele zile lucrate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare - incetare cim Alexandra Ilie Alexandra Ilie Buna seara! Va rog sa ma ajutati intr-o situatie : in urma angajarii unei doamne cu contract pe perioada determinata de o luna in care se mentioneaza ... (vezi toată discuția)
Incetarea cim in perioada de proba - somaj? Patience Patience Buna ziua, Poate fi considerat incetarea CIm In timpul perioadei de proba, cf Art.31, alin 3, un motiv neimputabil angajatului, insensul art ARt 17 alin 1, ... (vezi toată discuția)
Decizie de demisie fara preaviz Violeta17 Violeta17 As dori un model de decizie de incetare a CIM care are la baza demisia salariatului fara a se solicita din partea angajatorului termenul de preaviz. va ... (vezi toată discuția)