Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatia de stat pentru mama minora
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatia de stat pentru mama minora

buna seara tutror. art. 3 din normele metodologice de aplicare a OUG 16/2008 este putin confuz. mamele care au peste 16 ani dar nu au implinit 18 ani si primesc ele insele alocatie de stat, au dreptul sa fie reprezentantul legal al copilului la intocmirea dosarului de alocatie de stat sau nu? daca nu, care este solutia legala a acestei situatii? va multumesc.
Capacitatea de exercitiu consta in aptitudinea persoanei fizice de a dobandi si exercita drepturi civile si de a-si asuma si executa obligatii civile, prin incheierea de acte juridice concrete. Art.8 din Decretul nr.3/1954 prevede ca, capacitatea deplina de exercitiu incepe de la data la care persoana devine majora. Conform legislatiei romanesti, persoana devine majora la implinirea varstei de 18 ani. Femeia de 16 ani impliniti care se casatoreste dobandeste prin aceasta capacitate deplina de exercitiu. Mama minora este sau nu casatorita? Daca nu este casatorita are nevoie de incuviintarea prealabila a ocrotitorului legal(cap.de exercitiu restransa).
ContSters53919, utilizator