Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de arenda...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de arenda...

Am o mare nelamurire!
Un proprietar de teren(A) a incheiat o procura la notar(in anul 2006) prin care imputernicea o persoana(B) sa-l reprezinte in vederea vanzarii terenului respectiv.
Situatia prezenta face ca B sa semneze un contract de arenda in care are calitatea de arendator,adica un fel de proprietar...
Este legala incheierea unui astfel de contract?
Va multumesc pt.timpul acordat!

Ce taxa?
Textul legii e publicat pe adresa [ link extern ]

La art. 6 alin(3) Taxele de redactare si inregistrare a contractului de arenda sunt in sarcina arendasului.
Poate sunt cazuri prin alte parti unde apar asemenea taxe. Nu e obligatoriu sa fie si la dumneavoastra.
e nul acel contract de arenda intrucat procura era strict pt vanzarea terenului.
Multumesc pt.raspunsuri!