avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 439 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de arenda...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de arenda...

Am o mare nelamurire!
Un proprietar de teren(A) a incheiat o procura la notar(in anul 2006) prin care imputernicea o persoana(B) sa-l reprezinte in vederea vanzarii terenului respectiv.
Situatia prezenta face ca B sa semneze un contract de arenda in care are calitatea de arendator,adica un fel de proprietar...
Este legala incheierea unui astfel de contract?
Va multumesc pt.timpul acordat!

Cel mai recent răspuns: cri_secret_ina , utilizator 12:59, 31 Mai 2011
Ce taxa?
Textul legii e publicat pe adresa [ link extern ]


La art. 6 alin(3) Taxele de redactare si inregistrare a contractului de arenda sunt in sarcina arendasului.
Poate sunt cazuri prin alte parti unde apar asemenea taxe. Nu e obligatoriu sa fie si la dumneavoastra.
e nul acel contract de arenda intrucat procura era strict pt vanzarea terenului.
Multumesc pt.raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata impozit arenda adipetroiu adipetroiu Buna Seara! Am un teren in arenda si am fost sa-mi ridic banii, am fost pus sa semnez acel act aditional, neexplicandu-mi ca exista 2 posibilitati de ... (vezi toată discuția)
Contract de arenda ASPAZIA ASPAZIA Buna Ziua, va rog frumos sa-mi aratati un Contract cadru de Arenda in speta pentru arendarea unei suprafete considerabile de pamant ( peste 90 HA ... (vezi toată discuția)
Nulitate contract de arenda . buna ziua doresc să achiziționez ... andreea27 andreea27 Nulitate contract de arenda . Buna ziua Doresc să achiziționez un teren agricol , problema este că vânzătorii au încheiat un contract de arenda pe ... (vezi toată discuția)