avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ref recurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ref recurs

Am urmatoarea speta:
ma judec cu fostul angajator asupra unor drepturi salariale, am castigat pe fond la TMB si fostul angajator a declarat recurs. In cererea de recurs avocatul angajatorului in loc sa o formuleze pe numele meu a trecut numele si adresa altei persoane, se poate respinge recursul din aceasta cauza?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:24, 30 Mai 2011
Depinde:
- este posibil ca avocatul sa realizeze greseala si sa isi precizeze actiunea, indicand corect intimatul, caz in care judecata merge pe fagasul normal;
- se poate respinge recursul ca formulat impotriva altei persoane.
da, recursul poate fi respins l fiind formulat imporiva unei persoana fara calitate procesuala in dosarul respectiv
dar, daca pana la primul termen de judecata avocatul firmei revine si rectifica greseala si face precizarile de rigoare , atunci dosarul isi continua cursul
sandel25 a scris:

Am urmatoarea speta:
ma judec cu fostul angajator asupra unor drepturi salariale, am castigat pe fond la TMB si fostul angajator a declarat recurs. In cererea de recurs avocatul angajatorului in loc sa o formuleze pe numele meu a trecut numele si adresa altei persoane, se poate respinge recursul din aceasta cauza?


La primul termen de judecata exista posibilitatea indreptarii erorii materiale facute de catre acel avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eroare materiala in ordonanta de poprire codrina10 codrina10 printr-o sentinta data de jud. Craiova la inceputul anului 2010 am fost obligata la plata unei pensii de 317 pentru un minor si 433 pentru copilul major. ... (vezi toată discuția)
Contestatie admisa - cheltuieli de judecata respinse onelu onelu Buna ziua, Tocmai mi-a fost [b]admisa[/b] contestatia la decizia de concediere intr-un proces impotriva fostului angajator la TMB, insa s-a [b]respins[/b] ... (vezi toată discuția)
Conflicte de munca si asigurari sociale. indreptare eroare materiala sebacebe sebacebe Buna ziua Va rog sa ma ajutati in urmatorea speta: In data de 31.01.2014 TMB s-a pronuntat in sedinta publica cu o sentinta definitiva cu un termen de ... (vezi toată discuția)