Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale codul muncii-perioada de proba
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

codul muncii-perioada de proba

O persoana cu studii superioare, angajata cu contract pe perioada nedeterminata,cu mentiunea ca are 120 zile perioada de proba, poate fi evaluata dupa 10 zile ca fiind necorespunzatoare postului, procedandu-se la incetarea contractului de munca la initiativa angajatorului?E normal sa nu primesti fisa postului la angajare si sa nu-ti fie prezentate aspecte din contractul colectiv de munca( acordare spor vechime,procente, conditii de evaluare, criterii,alte drepturi)?
Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.