Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor in proces
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor in proces

Buna seara
Am o intrebare: sunt citata ca martor intr-un dosar de coruptie, procesul este la al treilea termen, am fost citata la al doilea termen dar s-a amanat la cererea acuzatului, eu nu m-am prezentat pt.ca am primit tarziu citatia. Problema este ca in data in care este al treilea termen eu nu ma pot prezenta pt.ca nu ma pot invoi de le serviciu (in acea perioada sefii mei pleaca in concediu si eu le tin locul), procesul este in alta localitate. Ce sa fac? Va multumesc.
puteti depune o cerere de aminare la care adaugati si o adresa din partea firmei care sa confirme ceea ce spuneti dar in general, in dosarele penale, lipsa de la termen va poate aduce o amenda de 500 ron si un mandat de aducere.
Eu nu vreau sa ma sustrag, dar nu pot lipsi de la servici. Cererea pot sa o trimit instantei sau cum procedez?
O trimiteti instantei, specificati numarul de dosar.