Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contributie CAS pensionar angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contributie CAS pensionar angajat

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Mama mea este pensionata pe limita de varsta, dar si angajata ca si asistent persoana cu handicap. Se pare ca i se retine contributie CAS atat din pensie cat si din salariu. Este legal? Daca nu unde ar trebui sa ma adresez pt. remedierea situatiei?
Va multumesc.
Da, este legal.
Un pensionar care este si salariat este scutit doar de plata contributiei la somaj.
Contribuie in continuare la sistemul de pensii, iar cand nu mai doreste sa lucreze i se recalculeaza pensia, marindu-se corespunzator cu contributia la pensii din perioada lucrata.
Eu ma refeream la contributia la satatate. Face cat 2 persoane? Sau de ce sa contribuie din ambele venituri?
1. CAS = contributii asigurari sociale (pentru pensie);
CASS = contributii asigurari sociale pentru sanatate.
2. Nu face cat doua persoane dar asa e legea.
multumesc