Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Administratie publica locala
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Administratie publica locala

A fost aprobata noua organigrama de consiliul local pentru functionarii publici trebuie aprobata si de ANFP? Si o alta intrebare, pentru posturile noi create in cat timp se poate organiza concurs pentru ocuparea lor?
In mod normal, daca se schimba structura organigramei in ceea ce priveste functiile publice (infiintari, desfiintari, etc) se solicita avizul ANFP in baza art. 107 din legea 188/1999 inainte de adoptarea HCL.
Cat despre ce posturi putem scoate la concurs...a ramas valabila proportia de 1 post care poate fi ocupat in conditiile vacantarii altor 7 posturi sau scoaterea la concurs a posturilor unice/de conducere vacante, cu conditia obtinerii avizelor necesare.

Multumesc! Care sunt avizele necesare pentru scoaterea la concurs a posturilor unice? Nu este post de conducere.

Posturile de conducere vacante pot fi ocupate prin promovarea unui salariat ?
Problema este ca pana la Dumnezeu, ne mananca sfintii...primarul propune prefecturii, care transmite mai departe la Ministerul de Interne, catre trebuie sa obtina avizul lui Boc si retur. Vedeti Ordinul MAI 78/2011 si OG 34/2009 modificata. Vorbesc de posturile contractuale.
Kyandra, moderator
Aveti idee cam cat este necesar, ca durata de timp, de la obtinerea acordului ANFP, pana la scoaterea la concurs, prin promovare, a postului de conducere ?