Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum va pronuntati..???
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum va pronuntati..???

Intr-o speta pe "Ordonanta Presedintiala", incredintare minor, instanta dispune sa se faca "Ancheta sociala" la domiciliile declarata de parinti. Reclamantul se prezinta cu minorul la solicitarea inspectorilor Autoritatii Tutelare, se face raportul si se depune in termen, insa Autoritatea Tutelara de la resedinta declarata de parata prin "Intampinare si Cerere Reconventionala,"nu se conformeaza 3 termene nu se depune raportul, la al 4 lea termen se depune raportul in care se precizeaza "[...]conditii mizere si saracacioase[..]". Ce face parata prin aparator, depune la dosar imediat un contract de inchiriere a unui apartamen, contract neautentifica ce pare a fi un inscris sub semnatura privata (un fals). Ce face instanta dispune un nou termen ca sa se efectueze un nou raport de "Ancheta Sociala"la noua adresa, unde de fapt nu locuieste parata.Intrebarea; instanta a procedat corect sau nu ? a respectat dreptul la solutionarea cauzei intr-un "termen rezonabil"(Ordonanta ce se judeca de aproximativ 6 luni)??. La termenul respectiv din 01. 06.2011, cauza era de fapt in stare de judecata,(administrarea tuturor probelor(acte, inscrisuri si proba testimoniala cu 2 martori) stabilire domiciliului legal a celor doua parti si rapoartele Autoritatii Tutelare de la ambele domicilii legale ale partilor, Ce credeti ca instanta a procedat corect dand un nou termen pentru a se efectua un nou raport de ancheta sociala la un domiciliul unde de fapt nu locuieste parata,?? doar este un aranjament intre parata si persoana cu apartamentul, Se poatea invoca in cauza savarsirea unei fapte cu caracter penal a partii (a paratei):)??
Astept raspunsuri cat mai pertinente;; Va multumesc.
da, din punctul meu de vedere eu spun ca instanta a procedat corect mai ales ca eu am mai intalnit cazuri dijn acestea.
daca ceva nu este in regula si ar avea la baza un act sau o situatie falsa, cel ce se simte lezat are tot dreptul sa inceapa procedurile in materia penala.
Chiar martora paratei (mama acesteiea), face "martrurie mincinoasa", si, cand s-a pus problema ca reclamantul va introduce "plangere" impotriva ei de marturie mincinoasa...S-a trecut la artificiul "avocatesc''. Schimbarea resedintei de domiciliul pica marturia depusa, ca nu mai concorda cu realitatea de fapt a paratei.
Parerea mea este de fapt cea legala;;; Instanta avand toate probele necesare inclusiv rapoartele de ancheta sociala, trebuiea sa dea discutia pe fondul cauze,,restul privind solicitarea unei noi anchete sociale la domiciliul invocat de parata,,se dadea calea de atac "recursul"...Arat din nou "termenul rezonabil"de solutionare a cauzei.
Intreb daca dupa depunerea noului raport de ancheta sociala, parata isi schimba din nou domiciliul...facem din nou si o Ordonanta va dura pana se ""insoara minorul"",,Deci legea nu permite amanarea cauzelor prin cereri fara temei...sicanand partea,,ca asa ai fost invatat..
Cu riscul de a ma repeta,,asa vad eu respectarea drepturilor procesuale ale partilor; (daca ar fi sa dau un exemplu de un mare magistrat de la CA din Iasi care acum se afla la ICCJ, acest magistrat nu ar fi tolerat o astfel de situatie ascunsa a partii pentru a sicana partea potrivnica;;).
Cand credeti ca se va face justitie cu adevarat?????:((