Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil ipotecat-variante
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil ipotecat-variante

Va rog sa mi dati o informatie
Detin un imobil cumparat cu credit ipotecar. Ma aflu in imposibilitatea platirii ratelor. Am gasit un cumparator care este dispus sa mi dea o suma de bani peste valoarea creditului si sa preia ratele lunare. In discutia cu banca, noul cumparator nu intruneste conditiile de obtinere a unui credit imobiliar pentru a-mi prelua creditul.
Putem face un act notarial fara sa mai implicam banca?
Ce riscuri sant in situatia cand facem un act de promisiune in care specificam suma primita si obligatia cumparatorului de a plati lunar ratele in numele meu? Specific -pretul imobilului la care ne am inteles este de 75000euro, valoarea neachitata a creditului este de 52000euro urmand ca suma de 23000euro sa o primesc ca si avans.
Am vreo modalitate sa nu-mi ia banca acest imobil?
Va multumesc !
Nu se poate face act notarial de v-c fara acordul bancii. Exista posibilitatea ca cel care cumpara sa achite pretul direct in contul bancii si astfel se stinge si ipoteca, dar si in acest caz aveti nevoie de acordul bancii.
ori gasiti pe cineva cu cash, ori pe cineva care se incadreaza in conditiile bancii