Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... preluare contract vanzare cumparare imobil cu credit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

preluare contract vanzare cumparare imobil cu credit

O persoana care a achizitionat un apartament cu credit bancar este in imposibilitatea platirii ratelor ;o ruda de a sa in comun de acord cu proprietarul doreste sa-i plateasca ratele in continuare pana la expirarea creditului dar fara sa preia si contractul de credit ,iar la final sa intre cumva in posesia bunului respectiv se poate face ceva un act legal in acest sens intre cele doua parti,avand in vedere ca ramane creditul pe numele celui care l-a contractat si ratele le plateste de fapt alta persoana?
Se poate. Sub forma unei promisiuni de vînzare-cumpărare.

Plătitorul va trebui să se asigure că ratele achitate de el ajung la bancă pentru stingerea debitului. Altfel, banca va putea oricînd să execute garanţia (sunt convins că imobilul în cauză este ipotecat), plătitorul neputîndu-se opune, el fiind un simplu creditor chirografar.

Apelaţi la un profesionist (avocat, notar) pentru redactarea actului şi pentru detalii asupra riscurilor asumate.