Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... promisiune sau antecontract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

promisiune sau antecontract vanzare cumparare

buna ziua,
va deranjez si eu cu o intrebare: Nu sunt eligibil pt un credit bancar , insa, ma intrebam daca este posibil sa preiau creditul de la alta persoana care nu isi mai permite sa plateasca ratele la banca, facand un contract prin notariat intre mine si aceasta persoana, deoarece banca nu ar accepta. in cazul in care putem face acest contract, exista riscuri ascunse, sau se poate redacta in asa fel incat sa nu existe?mentionez ca nu exista acordul bancii ,dar nu vreau sa ne substituim imediat debitorului, ci doar sa facem o conventie/promisiune de vanzare, care ar urma sa se realizeze abia la sfarsitul creditului, care ar ramane pe numele persoanei respective. deci noi facem eventual si o procura prin care putem plati ratele la banca pt respectivul, iar el se obliga ca la sfarsitul creditului sa treaca spatiul pe numele meu.
multumesc anticipat pt raspuns!
o zi buna!
Notarul nu va intocmi o astfel de promisiune fara acordul creditorului deoarece imobilul este ipotecat.