Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... promisiunea bilaterala contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

promisiunea bilaterala contract de vanzare cumparare

ideea este urmatoarea,
as dorisa sa cumpar un apartament, care este cumparat prin banca deci ipotecat de banca/ eu nu am posibilitatea de-a prelua creditul pe numele meu pt. ca nu ma incadrez/ propietarul este de acord si vrea sa scape de acest apartament/ este dispus sa ii preiau si sa platesc ratele, dar nu pot trece apartamentul pe numele meu/ atunci am intales ca tot ce se poate face este o promisiune bilaterala de cumparare -vanzare la notar/ prin care eu voi deveni propietar la sfarsitul achitari. ratelor.
este ok? ce clauze ar trebui sa prevad daca da/ ce statut am eu in cazul asta?
va multumesc mult.
buna zseara!
se paote face direct contract de vanzare cumpaarre, cu plata pretului in rate, se vor stipula tremenele la care urmeaza a fi platite aceste rate, evntual un pact comisoriu de grad IV in cazul in care nu va platiti o rota...