Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poate beneficia de indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poate beneficia de indemnizatie de somaj?

Daca o persoana aintrerupt somajul ,angajandu-se la o firma dar dupa perioada de proba[5 zile+1zi previz] i s-a facut o Notificare in care este scris ca se intrerupe contractul conf.art 31[1]si[3] ,poate beneficia in continuare de somaj? Va cer aceasta deoarece cei de la somaj spun ca nu se poate ,fiindca trebuie sa duca o adeverinta data de patron in care sa se spuna ca alucrat in perioada respectiva si ca a incetat contractul cu art 56 lit. j ,nu cu art 31[1]si [3].De ce cea de la somaj nu accepta adevernta asa cu art 31 ?
Multumesc,d-l Tudor dar cunoasteti cumva daca exista un precedent in rezolvarea acestei probleme?Ca daca ar exista,l-as da exemplu la AJOFM.
1. Daca aveam un exemplu care sa va fie favorabil vi-l dadeam sa va fie de ajutor.
2. Dac primiti un raspuns de la ANOFM (AJOFM) va rog sa ni-l comunicati si noua sa vedem baza legala a acceptului sau a refuzului. Succes!