Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale regie autonoma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

regie autonoma

Poate fi considerata o regie autonoma o autoritate a administratiei publice? chiar daca actionar majoritar este statul roman poate aceasta sa fie asimilata acestora? multumesc
Regia autonoma este persoana juridica al carei patrimoniu este format din active ce apartin integral sau in majoritate domeniului public de interes national sau local ori domeniului proprietatii private a statului. Este deci un agent economic.
Deci nu are legatura cu notiunea de autoritate a administratiei publice.
multumesc ...asa ma gandeam si eu...in aceste conditii poate o regie autonoma sa emita acte administrative? sau sa efectueze operatiuni administrative? banuiesc ca nu....vreau doar sa ma asigur ca inteleg ceea ce reprezinta un act al unei regii autonome...
Poate ar fi mai bine sa dati un exemplu de act cu care v-ati intalnit. Nu, in principiu nu are aceste atributiuni in domeniul administratiei publice.
ma refeream la actele emise de rar, poate in condiţiile in care forma sa de organizare este de regie autonoma sa emita asemenea acte? ...