Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... prioritate drept european CEDO fata de C.PR.CIV.?????
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

prioritate drept european CEDO fata de C.PR.CIV.?????

Art.20 alin.2 Constitutie raportat la Conventia CEDO prevede aplicarea cu prioritate de catre instante a Conventiei fata de legile interne.
Este sau nu prioritara Conventia si fata de Codul de procedura civila?
Daca o dispozitie a C.pr.civ. este contarara art.6.1 al Conventiei ar trebui ignorata de instanta acea dispozitie si aplicat cu prioritate art.6.1 -jurisprudenta Curtii privind procesul echitabil cu multiplele sale intelesuri?
Fara aintra in detalii, pun aceasta intrebare intrucit recent o instanta s-a pronuntat in sensul ca nu se poate aplica cu prioritate Conventia intrucit dispozitiile c.pr.civ. sint de stricta interpretare.
Eu as spune si ce daca? c.pr.civ. nu este tot o lege interna? art.20 constitutie nu face distinctie.
Ce parere aveti?
@u.b.i.k. am postat pe acest forum un nou topic , alt caz de neconcordanta intre c.pr.civ. si cedo, mult mai interesant decit povestea cu concluziile orale.
Asupra careia nu mai comentez decit faptul ca nicidecum nu a avut legiuitorul in vedere sa o protejeze pe mama , daca gindea la protectie atunci nici reclamantului nelicentiat.. nu i s-ar fi permis .
Chestiunea cu mandatarul a fost gindita pentru protectia avocatilor, ca nu cumva neplatitori la barou sa apara in spetele prietenilor si vecinilor... ceea ce este OK, dar in familie este altceva.