Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate - nerevizuibil
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate - nerevizuibil

buna ziua!mama mea este pensionata pe caz de boala,revizuibila,cu acord de munca 4 ore.initial stia ca la anul va obtine pensie definitiva,dar acum i-au spus ca trebuie sa aiba vechime 30 ani si 8 luni,iar ea are 30 ani si 4 luni.intrebarea mea este:
-ea poata sa munceasca pentru a completa cu cele 4 luni care ii lipsesc sau trebiua sa aiba 30 ani si 8 luni inainte de pensionare?
1. Pentru a fi pensionata de limita de varsta nu este nevoie de stagiul complet de cotizare ci de stagiul minim de cotizare (care este de 15 ani).
2. Cine i-a spus altfel ori nu era de la Casa de Pensii ori nu se pricepea.
3. Mai mergeti o data la Casa de Pensii dar stati de vorba cu cineva priceput si competent.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc pentru raspuns!eu am uitat sa prezint faptul ca mama mea nu are varsta pentru pensionare.ea la anul face 55ani,deci intrebarea este : care este vechimea pentru a beneficia de pensie de boala nerevizuibila?(doctorul i-a spus ca dupa noua lege trebuie sa aiba 30 ani si 8 luni,inaite de pensionare)
1. Tot nu pot sa inteleg ce doriti dvs. Poate si pentru ca nu ati prezentat bine situatia.
2. Dati data nasterii mamei dvs., stagiul de cotizare la pensie (din carnetul de munca), data pensionarii de invaliditate si gradul de invaliditate stabilit de comisie. Sa stabilim mai intai varsta standard de pensionare.
3. Pana atunci va redau din Legea 263/2010:
Art. 78
(1) Pensionarii de invaliditate sunt supusi revizuirii medicale periodic, in functie de afectiune, la intervale cuprinse intre un an si 3 ani, pana la implinirea varstelor standard de pensionare, la termenele stabilite de medicul expert al asigurarilor sociale sau, dupa caz, de catre comisiile centrale de expertiza medico-militara.
Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
(2) Constatarea situatiilor prevazute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului National de Expertiza Medicala si Recuperarea Capacitatii de Munca sau al comisiilor centrale de expertiza medico-militara ale Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor si Serviciului Roman de Informatii, dupa caz.

anamaria30 a scris:
-ea poata sa munceasca pentru a completa cu cele 4 luni care ii lipsesc sau trebiua sa aiba 30 ani si 8 luni inainte de pensionare?

Trebuia sa fi realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 8 luni inainte de a i se deschide drepturile de pensie de invaliditate, adica inainte de a iesi la pensie.

Perioada in care mama dvs. beneficiaza de pensie de invaliditate este perioada asimilata stagiului de cotizare, indiferent de gradul de invaliditate. Legiuitorul nu a distins intre gradele de invaliditate in care este incadrata o persoana, nu le-a reglementat distinct.

Prin urmare perioada in care mama dvs. a beneficiat de pensie de invaliditate va fi valorificata, cu tot cu venituri realizate, numai atunci cand va trece la pensie pentru limita de varsta.

Imi pare rau, mama dvs. nu indeplineste conditiile pentru a nu mai fi supusa revizuirii medicale.
Gabriela Pintea, Consilier juridic