Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radierea unui autoturism fara numere de inmatriculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radierea unui autoturism fara numere de inmatriculare

Am avut o Dacie candva si am vandut-o, tipul mia spus ca o sa se transcrie in curand, asa ca nu am dat cartea de identite a masinii, dar cu timp el sia vandut maideparte pt cineva care a dezmembrat si a dat la fier vechi. Dupa niste cercetari am aflat talonul si am primit inapoi.
Deci am toate actele ale masinii dar nu am masina si numerele ce pot face pt a radia ?
Trebuie sa formulati cerer de chemare in judecata impotriva celui caruia i-ati vandut masina. Veti obtine o hotarare judecatoreasca de radiere.
Dv va trebui sa-l chemati in instanta pe cel caruia i-ati vandut masina si el la randul sau il va chema pe cel care a dezmembrat masina etc. Eu am reclamat la politie ca masina pe care am vandut-o nu a fost imatriculata nici dupa un an si apaream cu ea in partida mea fiscala. Si politia i-a cautat pe cei implicati , i-a amendat si le-a dat termen sa radieze masina si sa o inscrie pe numele ultimului cumparator.