Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cand esti somer!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cand esti somer!

buna seara,
din nou am o nelamurire. cand esti somer si iti gasesti de lucru sa zicem imediat. mergi la firma respectiva, stai o luna nu te plac si te trimit in somaj. cin iti da acea adeverinta cu 12 luni lucrate si cotizate consecutiv? fostul angajator din nou? pentru ca la cel nou ai sa presupunem numai o luna sau doua!!!
din nou va multumesc frumos!
In situatia in care sunteti somer si beneficiati de indemnizatie de somaj si va gasiti de munca atunci:
1. plata indemnizatiei se suspenda daca va angajati pe durata determinata de maxim 12 luni
2. plata indemnziatiei inceteaza daca angajarea este pe durata nedeterminata.

In speta, daca va angajati pentro o luna - doua plata indemnizatiei este suspendata , urmand ca la incetarea c.i.m. sa fie reluata plata indemnizatiei.
multumesc frumos.