avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara la 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara la 18 ani

Buna ziua!
Fiica mea implineste 18 ani la jumatatea lunii iulie si termina clasa a 11a la liceu,zi.
As dori sa stiu cum se procedeaza in astfel de cazuri, in legatura cu pensia alimentara?
Fiica mea trebuie sa depuna o cerere personal, sau eu, mama,in calitate de tutore?
Cu cat timp trebuie facut acest lucru?
Ma poate reprezenta un avocat,ca sa se ocupe dumnealui de tot, sau trebuie mers personal?
Cat dureaza un astfel de proces?
Va multumesc anticipat pentru rabdare !
Cel mai recent răspuns: spiridon vasilica , utilizator 23:09, 4 Iunie 2011
Fiica, pentru ca devine majora. Da, cu avocat.
1.Este necesar ca fiica dvs. sa formuleze in nume personal actiunea de stabilire a pensiei de intretinere avand in vedere implinirea varstei de 18 ani si continurea studiilor.
2.Actiunea se depune imediat dupa implinirea varstei majoratului.
3.Da, actiunea poate fi redactata si depusa de catre un avocat si totodata reclamanta ( fiica dvs. ) reprezentata de acesta in fata instantei.
4.Un termen sau doua dupa caz.
Parerea mea este sa se ocupe un avocat, Fiica doamnei sa aduca adeverinta de elev.
Multumesc frumos pentru raspunsuri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara apr0ape_om apr0ape_om Buna ziua, am o nelamurire privind pensia alimentara stabilita pentru fiul meu . Peste 1 luna acesta implineste 18 ani , dar este elev in clasa a XI-a la un ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara dupa 18 ani spiridon vasilica spiridon vasilica Buna ziua! Cum se procedeaza cu pensia alimentara atunci cand copilul va implini 18 ani? Fiica mea este clasa a 11a, va implini in curand 18 ani. (vezi toată discuția)
Rog un raspuns urgent - pensie alimentara major LUMI1971 LUMI1971 In data de 6 octombrie 2011 am depus cerere de majorare pensie alimentara pentru cei doi copii minori pe care ii am in intretinere.In sentinta din anul 2007, ... (vezi toată discuția)