Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara la 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara la 18 ani

Buna ziua!
Fiica mea implineste 18 ani la jumatatea lunii iulie si termina clasa a 11a la liceu,zi.
As dori sa stiu cum se procedeaza in astfel de cazuri, in legatura cu pensia alimentara?
Fiica mea trebuie sa depuna o cerere personal, sau eu, mama,in calitate de tutore?
Cu cat timp trebuie facut acest lucru?
Ma poate reprezenta un avocat,ca sa se ocupe dumnealui de tot, sau trebuie mers personal?
Cat dureaza un astfel de proces?
Va multumesc anticipat pentru rabdare !
Fiica, pentru ca devine majora. Da, cu avocat.
1.Este necesar ca fiica dvs. sa formuleze in nume personal actiunea de stabilire a pensiei de intretinere avand in vedere implinirea varstei de 18 ani si continurea studiilor.
2.Actiunea se depune imediat dupa implinirea varstei majoratului.
3.Da, actiunea poate fi redactata si depusa de catre un avocat si totodata reclamanta ( fiica dvs. ) reprezentata de acesta in fata instantei.
4.Un termen sau doua dupa caz.
Parerea mea este sa se ocupe un avocat, Fiica doamnei sa aduca adeverinta de elev.
Multumesc frumos pentru raspunsuri !