Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA taxi poate angaja?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA taxi poate angaja?

Buna ziua,
as dori sa intreb daca PFA cu autorizatie pentru taximetrie poate face angajari. Conform OUG 46/2011 publicata in M. OF 350/2011 eu am inteles ca da.Poate cumva Primaria sa interzica acest lucru prin hotarare luata pe plan local?
Daca raspunsul este afirmativ atunci la angajare trebuie sa incheie un CIM pe care sa-l depuna la ITM si sa trimita declaratia 112 la Finante? Mai trebuie sa faca si altceva?
Multumesc anticipat.
Puteti angaja ca PFA ... primaria nu are cum sa va interzisa acest lucru.
Pentru angajare se intocmeste un c.i.m. in doua exemplare, cate unul la angajator si la salariat.
C.i.m. se inregistreaza si se transmite prin REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.
La ITM se depune numai REVISAL-ul.
Primaria Cluj-Napoca sustine ca OUG 46/2011 nu se aplica in domeniul taximetriei deoarece este in neconcordanta cu legea nr 265/2007. Vezi art.10 alin 1,4. Astept raspunsul dumneavoastra.
Daca primaria Cluj Napoca face referire la art de mai jos, cred ca face exces de zel:
"(4) Autorizatia taxi sau orice copie conforma este unica si netransmisibila de la un transportator autorizat la alt transportator sau persoana fizica, asociatie familiala, precum si de la un autovehicul la altul. Se interzice transportatorului autorizat caruia i s-a atribuit in gestiune executarea serviciului de transport in regim de taxi sau de transport in regim de inchiriere sa transmita autorizatiile taxi sau copiile conforme, sub orice forma, altui transportator autorizat, transportator sau oricarei alte persoane, pentru a fi utilizate in executarea transportului respectiv."
Se poate sa fi inteles gresit, insa dupa L 265/2007 a mai fost aprobata L 168/2010, care aproba OUG 34 si care printre altele, simplifica modalitatea de "transfer" a autorizatiei si cesionarea contr.
OUG 46/2011 modifica un art din OUG 44 prin care PFA pot face angajari. Nici inainte 265 nu facea referire la restrictia de angajare de catre PFA, aceasta decurgea tocmai din art 17 /OUG 44 care tocmai a fost modificat.
Primaria ar putea invoca persoana desemnata, insa si aici este o intreaga discutie intrucat OUG 109 la care face referire legea taximetriei nu se aplica transporturilor efectuate cu auto mai mici de 3,5 tone si mai putin de 8+1 locuri, iar regimul persoanei desemnate este stabilit de aceasta OUG 109 modificata si actualizta si se refera strict la transporturile rutiere efectuate pe baza de licenta de transport, nu este cazul activ de taxi.
Personal nu cred ca primaria ar trebui sa refuze angajarea mai ales ca OUG 46 are ca nota de fundamentare tocmai facilitarea si accesul la noi locuri de munca in actualele conditii de criza....
mayer, utilizator
Solicitati un raspuns scris primariei la aceasta problema si daca raspunsul nu este pe placul dvs. o atacati in contencios administrativ.
nu stiu ce sa mai inteleg si eu sunt pfa taxi si nu mai inteleg nimic , astia fac niste legi de nu le intelege nimeni ,, si eu asi vrea sa pot sa angajez pe cineva sa imi lucreze pe masina pt ca eu nu pot lucra 24 din 24 , dar nu mai inteleg nimic daca pot sa angajez sau nu , ex ord 44/2011

ART. 17

(1) PFA nu poate angaja cu contract de munca terte persoane pentru desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata si nici
nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza potrivit art. 16, chiar daca colaborarea este exclusiva.
(2) Cu toate acestea, o persoana poate cumula calitatea de persoana fizica autorizata cu cea de salariat al unei terte persoane
care functioneaza atât în acelasi domeniu, cât si într-un alt domeniu de activitate economica decât cel pentru care PFA este
autorizata. ........
sau

ART. 24

Pentru organizarea si exploatarea întreprinderii sale, întreprinzatorul persoana fizica, în calitate de angajator persoana fizica,
poate angaja terte persoane cu contract individual de munca, înregistrat la inspectoratul teritorial de munca, potrivit legii, si poate
colabora cu alte PFA, cu alti întreprinzatori persoane fizice titulari ai unor întreprinderi individuale sau reprezentanti ai unor
întreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activitati economice, fara ca aceasta sa îi schimbe statutul
juridic dobândit potrivit prezentei sectiuni.

ce intelegeti voi un articol spune ca nu am voie iar celalalt ca am ,,,,,,,,,,,,, pana la urma cum este ?????