Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedari case nationalizate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedari case nationalizate

Buna ziua.
Pe scurt, am avut un bunic care a murit, avea o casa nationalizata luata de comunisti.
Bunicul avea 5 copii, momentan in viata doar 2. Mama nu s-a ocupat de aceasta problema, doar celalalt unchi al meu care mai este in viata a depus o solicitare in acest sens.
Intrebarile mele sunt:
1. Unde s-au depus actele cu privire la solicitarea retrocedarii casei si a terenului, mai exact la ce institutie se depun ?
2. Cum pot afla daca "unchiul" m-a lucrat pe la spate, adica au depus si obtinut drepturi banesti de pe urma acestei retrocedari fara sa fie instiintat si tatal meu ?

Multumesc.
Actele se depun la primaria din raza teritoriala a bunuui revendicat. Dosarul va fii dezbatut de o comisie speciala.

In calitate de mostenitori puteti cere sa fiti inclusi in cererea de revendicare iar daca revendicarea a fost deja realizata si despagubita atunci puteti cere in instanta plata partii cuvenite din despagubire.