Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic SRL

Am un SRL ...sunt asociat unic . Pana la data de 31.05.2011 am lucrat cu contract de munca la un spital, care s-a desfintat .
Activitatea SRLului meu e un mic magazin, unde am lucrat doar eu in timpul liber ...dupa ora 15.
In aceste conditi, pot sa-mi fac un contract de munca cu propria firma ? Daca ..Da .in ce functie e cel mai bine sa inchei contractul de munca?
Vanzator - Cod COR: 522004
Nivelul de instruire: 2 (studii medii)
Daca sunteti asociat unic nu este nevoie sa va faceti contract de munca si sa platiti atatea dari la stat. Puteti merge la Casa de Pensii cu actele societatii si cu stampila si sa incheiati cu ei direct o Declaratie de asigurare platind doar contributia pentru pensie si dincolo, la Casa de Sanatate, asigurarile de sanatate. Asa scapati de impozite pe salarii, somaj, etc. etc. Va merge vechimea, sunteti asigurat si in sistemul de sanatate , este tot ce va intereseaza din acest punct de vedere .