Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturi care se valorifica la pensie, pentru grupa a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturi care se valorifica la pensie, pentru grupa a II-a de munca, conform Legii nr. 19/2000

Va rog, sa ma ajutati cu enumerarea tuturor drepturilor de care a beneficiat , conform L.19/2000, pensionarul ce a lucrat in grupa a a II-a de munca. daca mai sunt si altele in afara de :
- Reducerea vârstei standard de pensionare pentru limita de vârstă
- Reducerea stagiului de cotizare minim şi
- Aplicarea stagiului de cotizare, conform art. 43, 47, din L.19/2000,
- Majorarea punctajului după îndeplinirea condiţiilor de pensionare pentru limită de vârstă - conf. art.78 indice 2 / Legea 19/2000 cum s-a modificat prin L.218/2008

Va multumesc
Drepturile sunt, in mare:
-reducerea varstei standard de pensionare, daca persoana a realizat stagiul complet de cotizare;
-adaugarea, la stagiul realizat, a unui spor de 3 luni pentru fiecare an intreg lucrat in grupa II de munca;
-acordarea unui punctaj suplimentar, potrivit art. 78 ind. 2 din Legea nr. 19/2000 si a unei diferente de punctaj potrivit art. 169 din Legea nr. 263/2010 (acordarea diferentei de punctaj era reglementata prin art. 165 ind. 1 din Legea nr. 19/2000, dar a fost amanata prin mai multe acte normative). Actele normative prin care s-a prevazut acordarea acestui punctaj au fost OUG nr. 100/2008 si Legea nr. 218/2008, ambele fiind puse in acord prin OUG nr. 209/2008.

Pentru perioadele lucrate in grupa II de munca stagiul minim de cotizare nu s-a redus, iar art. 43 si art. 47 din Legea nr. 19/2000 se refera la persoanele care au lucrat in conditii speciale si in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat.
Multumesc mult de tot, pentru ajutor , doamna Gabriela Pintea
Cu recunostinta
L.D.