Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare in invatamant
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare in invatamant

Buna ziua!
As dori cateva lamuriri, pentru un barbat nascut in august 1947, cu o vechime in munca de 42 de ani (profesor). Conform Legii 263/2010 poate iesi la pensie in octombrie 2011.
Intrebarea este daca poate continua la catedra tot anul scolar viitor (2011-2012), tinand cont ca va incepe anul scolar in 1 septembrie 2011. Exista vreo prevedere undeva ca, daca ai inceput anul scolar si ar trebui sa te pensionezi in octombrie, sa poti continua activitatea chiar si dupa varsta de pensionare (oct 2011) pana la finalizarea anului scolar (31.08.2012)? Sau esti obligat conform Legii 263/2011 sa te pensionezi incepand cu oct 2011?
Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Prevederea exista in Legea nr. 1/2011 a educatiei nationale, nu in Legea nr. 263/2010. Potrivit art. 284 din Legea nr. 1/2011, personalul didactic beneficiaza de pensie la varstele standard de pensionare prevazute in Legea nr. 263/2010, iar dupa implinirea acestor varste pot desfasura numai activitati didactice salarizate prin plata cu ora.
Art. 284
(1) Personalul didactic beneficiaza de pensie in conditiile prevazute de legislatia de asigurari sociale si pensii care reglementeaza sistemul public de pensii.
(2) Personalul didactic de conducere, de indrumare si de control din invatamantul de stat se pensioneaza la data implinirii varstei legale de pensionare. Dupa data implinirii varstei legale de pensionare, se interzice indeplinirea oricarei functii de conducere, de indrumare sau de control.
(3) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic de conducere, de indrumare si de control se poate face si in timpul anului scolar, cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii de invatamant, respectiv al inspectoratului scolar.
(4) Cadrele didactice pensionate pot desfasura activitati didactice, salarizate prin plata cu ora, dupa implinirea varstei standard de pensionare.
(5) Personalul didactic pensionat din invatamant beneficiaza de asistenta medicala si de acces la casele de odihna si la bazele de tratament ale cadrelor didactice.