Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Din CCC direct in somaj!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Din CCC direct in somaj!

Buna ziua,

As dori sa stiu daca dupa terminarea CCC, dupa reincadrarea in munca, angajatorul are voie sa dispuna imediat trimiterea in somaj.
1. Angajatorul trebuie sa respecte prevederile legale.
2. Pentru ca dvs. sa beneficiati de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze CIM cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului ocupat de dvs.).
3. Apoi trebuie sa va acorde preavizul legal (prevazut si in CIM) dupa care va face decizia de concediere.
In unitate, la momentul inceperii CCC existau mai multe posturi similare celui ocupat de mine. In acest moment mai exista unul singur, deci postul exista, nu este desfiintat. Ma poate concedia in aceasta situatie?
1. Este vorba daca exista postul inscris in CIM al dvs.
2. Daca exista un alt post similar acesta poate fi ocupat de alta persoana, deci nu este vorba de acelasi post.
3. Indiferent cum este, daca angajatorul a desfiintat postul dvs. (inscris in CIM) atunci este obligat sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii.