Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sentinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sentinta

Buna ziua,

La inceputul lunii februarie, in urma unui apel, am fost instiintata a doua zi de catre avocataa, ca s-a respins, si ca vom afla din ce motive in momentul primirii sentintei.. Nelamurirea mea este...cat dureaza pana se redacteaza si trimite o sentinta? Au trecut de atunci 4 luni si nu am primit nimic. Este normal asa ceva? Cum pot afla de ce a fost respins acel apel?
In mod normal durata maxima este de 30 de zile , unica solutie de a afla rezultatul este sa mergeti la registratura tribunalului unde s-a judecat procesul , avand bineinteles nr.de dosar , sau intrati pe portal.just.ro si cautati acolo rezultatul sentintei dumneavoastra . Succes !
..la registratura mi s-a spus ca inca nu au dosarul, ca este inca la judecator/grefier pt redactare sentinta, iar pe portal.just.ro nu apare deloc doasarul...sunt doar dosare din 2011..ultimele 100 introduse.
Termenul de redactare al hotararilor civile este de 30 de zile de la pronuntare, insa avand in vedere ca in cazul dvs. acesta a fost cu mult depasit, puteti formula o cerere de urgentare a redactarii hotararii.