avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... act aditional la CIM incheiate pana la 01.05.2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

act aditional la CIM incheiate pana la 01.05.2011

Buna ziua,

stie cineva ca prevederi trebuie sa cuprinda actul aditional conform noului cod al muncii?

intrucat nu reusesc sa ma lamuresc daca trebuie incheiat un act aditional sau nu si, in cazul in care trebuie incheiat, ce prevederi trebuie sa cuprinda.

va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:59, 7 Iunie 2011
Buna,
Actul aditional trebuie sa cuprinda :- cap L,lit b) se modifica perioada de preaviz in cazul concedierii de la 30 zile lucratoare la 20 zile lucratoare
- cap L lit c) se modifica perioada de preaviz in cazul demisiei de la 30 zile calendaristice la 20 zile lucratoare
- cap M pct 2 se adauga lit f) obligatia de a se supune obiectivelor de performanta individuale impuse, precum si criteriilor de evaluare a realizarii acestora, stabilite prin fisa postului
- cap M pct 4 se adauga lit f) -sa evalueze salariatul numai dupa obiectivele de performanta individuale impuse, precum si dupa criteriile de evaluare a realizarii acestora- stabilite prin fisa postului.
joyili a scris:

Buna,
Actul aditional trebuie sa cuprinda :- cap L,lit b) se modifica perioada de preaviz in cazul concedierii de la 30 zile lucratoare la 20 zile lucratoare
- cap L lit c) se modifica perioada de preaviz in cazul demisiei de la 30 zile calendaristice la 20 zile lucratoare
......


Unde sunt prevazute ca fiind obligatorii aceste termene de preaviz ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional cim plus mobile plus mobile Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca trebuie facute acte aditionale la toate contractele individuale de munca din cadrul societatii privind : Salariatului ... (vezi toată discuția)
Noua lege andreea_ion andreea_ion Buna ziua,am si eu o nelamurire...dupa noul cod al muncii...am inteles ca tb sa facem la contrctele vechi de munca un act aditional unde sa adaugam litera f ... (vezi toată discuția)
Act aditional CIUBUC FLORI MIHAELA CIUBUC FLORI MIHAELA Buna ziua, Odata cu schimbarea codului muncii a aparut cumva un alt model de act aditional? (vezi toată discuția)