Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inregistrare PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inregistrare PFA

O persoana care are domiciliul in alta localitate decat Bucuresti, dar are viza de resedinta in Bucuresti, se poate inregistra ca PFA la Registrul Comertului in Bucuresti?
Orice entitate, inclusiv PFA, se inregistreaza acolo unde isi are sediul. Daca prestezi servicii in Bucuresti si iti gasesti sediu (domiciliu fiscal) aici, atunci te inregistrezi la Bucuresti.
Pot desfăşura activităţi economice persoanele fizice care au un sediu profesional declarat
Pentru stabilirea sediului profesional este necesar ca PFA, titularul întreprinderii individuale sau oricare membru al întreprinderii familiale, de la caz la caz, să deţină un drept de folosinţă asupra imobilului la adresa căruia acesta este declarat.
Va multumesc pentru raspunsuri!
eu am inregistrat un PFA la sediul sau.
au fost ceva interpretari ale solicitantului dar s-a inteles.