Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proprietarul vrea sa depuna plangere la tribunal
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proprietarul vrea sa depuna plangere la tribunal

Buna ziua,

Am o mica (MARE) problema:
Anult trecut mai exact in 13.06.2007 am inchiriat o garsoniera prin intermediul unei agentii imobiliare, in momentul in care am dat banii (2 luni avans +1 luna garantie + comisionul agentiei care era si el o jumatate din prima luna) am incheiat un contract pentru 3 luni exact cat sa cuprinda perioada pentru care am dat banii. Contractul respectiv nu a fost vizat la administratia financiara. Proprietarul de la inceput nu prea voia contract (mie mi-a fost frica sa dau banii fara nici un act) dupa ce a expirat contract am continat sa sau in garsoniera respectiva platind chiria lunar (in avans).
In 15.06.2008 (fiindca asa convenisem) proprietarul nu a venit dupa chirie si nu a sunat. In 16.06.2008 (luni) l-am sunat si i-am zis ca vreau sa ma mut si atunci a inceput toata nebunia .... ma suna mereu sa ma intrebe ziua exacta cand plec. Eu nu gasisem nici o alta garsoniera la momentul respectiv dar acolo nu se mai putea sta (apa calda nu era, vecinii de sus au facut reparatii si aveam o pata imensa pe peretele din camera despre care proprietarul zicea voi veni si voi zugravi .... de vreo 4 luni tot zicea)Dar din momentul in care am vazut cat de insistent este marti seara mi-am luat lucrurile si m-am mutat la nishte prieteni temporar.
Acum el ma ameninta ca depune plangere la tribunal intrebarea mea este CE SANSE ARE? CARE SUNT CONSECINTELE UNUI PROCES PIERDUT? DESPAGUBIRI AMENDA?
Tin sa mentionez:
1. ca am lasat o datorie la intretinere de vreo 200 ron si eventual vreo factura care nu sosise pana pe 15 a lunii respective.
2. garantia in valoare de 220 eur nu am primit-o inapoi
3. eu NU am o copie a acelui contract pentru 3 luni (l-am pierdut sau uitat in acel apartament nu stiu)
4. Nu a existat nici un proces verbal de predare primire (proprietarul mai zice ca i-au disparut nu stiu ce lucururi)

va multumesc tuturor si astept un raspuns cat mai curand

Lasa-l sa depuna ce plangere vrea, infractiunea de evaziune fiscala e A LUI, nu a ta, deci isi va face rau numai lui si cred ca doar vrea sa te sperie. Proprietarul are obligatia de a inregistra contractul si de a plati impozit, nu chiriasul (nici nu are cum). In plus, dupa termen opereaza tacita relocatiune in temeiul codului civil, chiar daca nu ai inscris. Vorbeste la agentia imobiliara, trebuie sa aiba si ei un exemplar al contractului incheiat atunci.

Daca sustine ca ai lasat datorii, dupa autodenuntare trebuie sa dovedeasca faptul ca acele cheltuieli iti reveneau, dupa care faptul ca au devenit exigibile. In cel mai rau caz le vei plati, plus dobanda legala pentru intarziere. Daca te da in judecata (desi trebuie sa fie nebun, repet), ii ceri si tu garantia.

In principiu nu te panica, orice iti cere trebuie sa dovedeasca. Daca nu dovedeste ca ti-a dat un anumit lucru (apropo de proces-verbal de predare), nu are temei sa il ceara inapoi. Zi mersi ca ai scapat de el! :)
ContSters20980, utilizator
Andreea Lisievici a scris:

Lasa-l sa depuna ce plangere vrea, infractiunea de evaziune fiscala e A LUI, nu a ta, deci isi va face rau numai lui si cred ca doar vrea sa te sperie. Proprietarul are obligatia de a inregistra contractul si de a plati impozit, nu chiriasul (nici nu are cum). In plus, dupa termen opereaza tacita relocatiune in temeiul codului civil, chiar daca nu ai inscris. Vorbeste la agentia imobiliara, trebuie sa aiba si ei un exemplar al contractului incheiat atunci.

Daca sustine ca ai lasat datorii, dupa autodenuntare trebuie sa dovedeasca faptul ca acele cheltuieli iti reveneau, dupa care faptul ca au devenit exigibile. In cel mai rau caz le vei plati, plus dobanda legala pentru intarziere. Daca te da in judecata (desi trebuie sa fie nebun, repet), ii ceri si tu garantia.

In principiu nu te panica, orice iti cere trebuie sa dovedeasca. Daca nu dovedeste ca ti-a dat un anumit lucru (apropo de proces-verbal de predare), nu are temei sa il ceara inapoi. Zi mersi ca ai scapat de el! :)

de acord cu solutia.
lasati sa depuna plangerea, pe care trebuie sa o motiveze pt fiecare capat de cerere.
trebuie sa depasiti faza cu amenintarile cu justitia.
Va multumesc pentru raspunsuri si promptitudinea de care dati dovada
este extrem de util acest forum

Insa eu oricum inca nu m-am linistit 100%, si mai am o intrebare:
Proprietarul ar putea merge acum cu contractul la administratia finanicara? Ar obtine viza pe el retroactiv?
Ar fi putut viza contractul fara stirea mea?
Daca depune plangerea ce se intampla mai departe? Ce consecinte ar putea avea pentru mine?

multumesc,
natka a scris:
Proprietarul ar putea merge acum cu contractul la administratia finanicara? Ar obtine viza pe el retroactiv?

Teoretic da, cu plata unei amenzi, insa practic la administratie se cere prezenta ambelor parti tocmai ca sa se evite declararea unor chirii fictive in scopul maririi bonitatii finaciare (se iau in considerare la credite).

Daca depune plangerea ce se intampla mai departe? Ce consecinte ar putea avea pentru mine?

Niciuna rea. In continuare daca iti cere ceva trebuie sa probeze, or proces verbal de predare nu poate face fara semnatura ta ;)

Stiu ca e neplacut, insa incearca sa nu tragedizezi - situatia te avantajeaza complet.