Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CAPITAL SOCIAL VARSAT IN CASIERIA UNITATII LA ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CAPITAL SOCIAL VARSAT IN CASIERIA UNITATII LA INFIINTARE

Buna ziua,

La infiintarea unei societati comerciale se poate varsa capitalul social in casieria unitatii? Exista vre-o restrictie in acest sens?

Cu stima,
Ionita Florin
Din cate stiu eu, nicaieri in lege nu este specificat ca, capitalul social se depune intr-un cont bancar. Si mergand cu rationamentul mai departe, asa cum societatea inca ne-infiintata poate deschide cont bancar, asa exista posibilitatea si de a infiinta ”casa”. Depunerea se poate face in casieria unitatii pe baza unei note contabile si a unei dispozitii de casierie, semnata si stampilata de catre un expert contabil.

Am deschis discutia tocmai pentru a incerca sa ajungem la un consens, intre ceea ce solicita legea si ceea ce solicita ONRC-ul!
CLASOR CONSULT, Consilier juridic
expertul contabil face nota si semneaza dispozitia incasare catre casierie, in ce calitate?... normal, legal, trebuie/ar trebui emisa si chitanta!
cu cine face expertul contract sa presteze acest serviciu?