Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Declaratie -angajament de sustinere subcontractant
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Declaratie -angajament de sustinere subcontractant

Buna ziua!
Ma aflu in urmatoarea situatie: am mers la o licitatie pentru atribuirea unui contract de servicii pentru un proiect integrat, pe 3 domenii: drumuri, canalizare si constructii civile; cum nu aveam experienta similara si personal pentru ultimele doua domenii, am recurs la o subcontractare.
La adjudecarea contractului am depus inclusiv doua contracte de servicii cu subcontractantii respectivi, prin care acestia isi asuma integral obligatiile contractuale pe domeniile licitate.
Problema este ca mi se cer in plus declaratii-angajament de sustinere din partea acestora, pe langa contractele de servicii, declaratii carora eu nu le inteleg sensul, deoarece, daca aveam de la inceput sustinere din partea acestor firme, as fi putut participa ca firma, pe toate domeniile licitate, detinand toata capabilitatea tehnica si profesionala.
Solicit o clarificare in acest sens, o trimitere la un articol de lege, deoarece in Manualul operational ANRMAP nu am gasit o astfel de conditie.
~ Conținut șters la cerere ~
jurist Clement a scris:

Reveniti la cerinta cifrei de faceri acolo va impotmoliti dv-stra!:bow:
Caci de aceea se cere Declaratia de angajament si sutinere!X-(#-o

Neajunsul este ca nu mi s-a cerut angajament ferm de sustinere financiara cu referire la cifra de afaceri pe domeniile vizate, ci tot pe capabilitatea tehnica si profesionala...