Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

as verea sa aflu si eu daca la partaj exista doua case si trei copii cum se va impartii averea se poate ca sotul sa ia 1 casa cu un copil si sotia o casa cu 2 copii.mentionez ca copii sunt majori si casatoriti.
daca bunurile sunt comune, se impart frateste intre soti. copiii nu au vreun drept, va vor mosteni pe fiecare.
dar daca sotii stau in aceias casa iar in cealalta casa cu unul dintre baieti iar in cealalta casa sta celalalt baiat?se poate ca sotia sa ramana in casa in care sta acum si sotul sa primeasca cealalta casa/
suntem casatoriti de 28 de ani,casa in care locuim este cumparata dupa nunta iar cealalta casa am primito prin instanata dupa moartea socrilor pt ca am avut grija de iei cat au zacut la pat.ce sansa am sa raman cu casa in care locuim acum?
daca exista intelegere intre d-voastra si fostul sot, incheiati o tranzactie care va fi consimtita de catre instanta sauy un partaj voluntar la notar, ori un acord de mediere; daca nu va intelegeti, solicitati instantei atribuirea in natura a imobilului in care locuiti si justificati de ce solicitati acest lucru iar instanta va hotari; se vor efectua de asemenea expertize de evaluare a celor doua imobile astfel incat daca unul dintre imobile are o valoare mai mare, cel caruia ii va fi atribuit sa achite celuilalt o sulta; dar cel mai bine apelati la un avocat care sa va consilieze.
avocat Cristina Popescu