Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals in monede si alte valori (282 CP)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals in monede si alte valori (282 CP)

In descrierea elementului material al laturii obiective al infractiunii de Fals in monede si alte valori voi mentiona si elementele laturii obiective ale agravantei respectiv detinerea in scopul punerii in circulatie precum si punerea in circulatie sau doar falsificarea propriu-zisa.?
La elementul material trebuie mentionata actiunea de falsificare propriu-zisa prin contrafacere si alterare de la alin.1 cat si actiunea de punere in circulatie prin introducerea valorilor in circuitul economico-financiar-monetar si actiunea de detinere in vederea punerii in circulatie prin primire si pastrare (alin 2).
Atentie insa, alin 2 nu este agravanta, este doar varianta asimilata, variantele agravante sunt numai cele de la alin 3, daca s-a cauzat o paguba importanta sau daca s-ar fi putut cauza o astfel de paguba.