avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Obiect material la infractiunile de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Obiect material la infractiunile de fals

Cine ma poate ajuta si pe mine in legatura cu obiectul material la infractiunile de fals?? Am gasit tot felul de variante si nu stiu ce sa mai cred. Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: catalin1980 , utilizator 10:13, 24 Mai 2013
Banuiesc ca documentul falsificat....
Ce fel de fals?Va dau un exemplu:
Falsificarea de moneda sau alte valori
Obiectul material:moneda sau titlul de valoare falsificat prin alterare
Moneda sau titlu de valoare falsificat prin contrafacere este produsul infractiunii
Contrafacere-producere,imitare,a monedei sau titlului de valoare incat sa poata fi perceput ca autentic
Alterare-modificare in sens material a monedei sau titlului de valoare(adaugiri,stersaturi)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate fi o copie xerox considerata fals material in inscrisuri oficiale ? Adrian_Gorj Adrian_Gorj Salutare tuturor ! Citind cartile lui Mihail Udroiu, ajung la infractiunea de fals in inscrisuri oficiale. El ne spune asa \\" [i] - este infractiunea ... (vezi toată discuția)
Fals in monede si alte valori (282 cp) BogdanLupu BogdanLupu In descrierea elementului material al laturii obiective al infractiunii de Fals in monede si alte valori voi mentiona si elementele laturii obiective ale ... (vezi toată discuția)
Art.290 ContSters126274 ContSters126274 Va rog sa-mi spuneti care sunt elementele constitutive ale infractiunii din art.290cpp. In cazul in care documentul modificat nu s-a folosit, mai este o ... (vezi toată discuția)