avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna seara.Am si eu o nelamurire cu privire la concediul de odihna al sotului meu:este angajat de 1 an si 3 luni iar pana in momentul de fata nu a beneficiat decat de 4 zile concediu de odihna.Ce se intampla cu restul de 17 zile?mai pot fi luate sau platite tinand cont ca sunt din anul precedent?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:03, 9 Iunie 2011
In principiu se pot acorda pana la finalul anului urmator ... acum depinde si de regulamentul de ordine interioara al angajatorului ... daca nu prevede contrariul.
mirela81 a scris:

Buna seara.Am si eu o nelamurire cu privire la concediul de odihna al sotului meu:este angajat de 1 an si 3 luni iar pana in momentul de fata nu a beneficiat decat de 4 zile concediu de odihna.Ce se intampla cu restul de 17 zile?mai pot fi luate sau platite tinand cont ca sunt din anul precedent?
Multumesc anticipat.


Potrivit art.146 alin.3 C.mun., angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna neefectuat alexandruk alexandruk Daca pana in prezent am cumulate 50 de zile de concediu de odihna neefectuate, ce posibilitati am, conform noului cod al muncii sa nu pierd zilele de concediu? (vezi toată discuția)
Zile de concediu OzanaGrl OzanaGrl Buna ziua, Am si eu o intrebare daca se poate. Lucrez la firma x si am dreptul la 21 de zile de concediu anual. Pe anul curent 2012 mi-au mai ramas 5 zile ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neefectuat carla97 carla97 Buna ziua, Am o nelamurire cu privire la co neefectuat.Lucrez din 11 iulie 2011,nu am avut co in 2011,dar nici nu am primit contravaloarea in bani la ... (vezi toată discuția)