Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna seara.Am si eu o nelamurire cu privire la concediul de odihna al sotului meu:este angajat de 1 an si 3 luni iar pana in momentul de fata nu a beneficiat decat de 4 zile concediu de odihna.Ce se intampla cu restul de 17 zile?mai pot fi luate sau platite tinand cont ca sunt din anul precedent?
Multumesc anticipat.
In principiu se pot acorda pana la finalul anului urmator ... acum depinde si de regulamentul de ordine interioara al angajatorului ... daca nu prevede contrariul.
mirela81 a scris:

Buna seara.Am si eu o nelamurire cu privire la concediul de odihna al sotului meu:este angajat de 1 an si 3 luni iar pana in momentul de fata nu a beneficiat decat de 4 zile concediu de odihna.Ce se intampla cu restul de 17 zile?mai pot fi luate sau platite tinand cont ca sunt din anul precedent?
Multumesc anticipat.

Potrivit art.146 alin.3 C.mun., angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.