Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea cm in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea cm in perioada de proba

Cum considerati desfacerea unui contract de munca pe durata nedet., dar cu o luna de proba, in care, angajatorul , prin notificare scrisa iti desface contractul, inainte de implinirea celor 30 de zile, desigur, nu pentru necorespundere profesionala, nici pentru indisciplina,...ci pentru ca,de exemplu, unui sef nu-i plac ochii tai...
in perioada de proba CIM ul poate inceta pt necorespundere profesionala, doar prin notificarea angajatului.
si nu cred k in notificare s-a specificat ”ca nu i plac sefului ochii tai”, desi stiu sigur ca exista si astfel de cazuri.
pt ce s-a hotarat desfacerea cim?
poate ne dati mai multe detalii!
Art.31(4.1) din Codul muncii: "Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate
înceta numai printr-o notificare scrisă, la iniţiativa oricăreia dintre părţi.″ (adaugat de Legea nr.371/2005).
Deci angajatorul a procedat legal. Eu sunt de parere ca daca angajatorul nu te vrea nu poti sa-l fortezi sa te tina angajat ca, pana la urma, iesi in pierdere.

Daca va referiti la concedierea pentru motive de necorespundere profesională, atunci trebuia respectat art.77 din CCMN pe anii 2007 - 2010 ....;)
Angajatorul poate decide printr-o notificare incetarea c.i.m. in timpul perioadei de proba sau la sfarsitul acesteia, fara a as motiva decizia intr-un fel.
Marianna a spus clar ca nu e vorba de necorespundere profesionala.
Desi parerea mea este ca perioada de proba este tocmai pentru a proba pregatirea profesionala.