Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... NATURA SUCCESIUNII
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

NATURA SUCCESIUNII

Buna ziua,am si eu o nelamurire.Ce inseamna:
Natura succesiunii:Legala,conform art.1 L319/1944 si art.672 C civ.
MOSTENITORI:
1.SOTUL DEFUNCTEI 1/2
2.UN FRATE AL DEFUNCTEI 1/2
RENUNTATORI:nu sunt
STRAINI DE SUCCESIUNE,in conditiile art.700 C civ.:ceilalti frati ai defunctei
Va rog sa-mi spuneti si mie mai exact,strainii de succesiune au vreun drept?
succesciunea este legala insemnand potrivit legii.
altfel ar fi fost testamentara, potrivit unui testament.
strainii de succesiune nu vor avea niciun drept.
Deci sa inteleg ca mostenitori sunt :sotul defunctei 1/2 si cealalta jumatate fratele defunctei?
Strainii de succesiune nu mai au nici un drept.

Sotia primeste jumatate, fratele jumatate.

Daca exista parinti si frati acceptanti atunci se reduce la 1/3
seby tf a scris:

Deci sa inteleg ca mostenitori sunt :sotul defunctei 1/2 si cealalta jumatate fratele defunctei?

Ati inteles perfect!!