Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... compensare 15% din brut pe perioada concediului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

compensare 15% din brut pe perioada concediului de maternitate

Va rog sa imi spuneti daca pot cere compensarea de 15% din salariul brut reprezentand diferenta dintre salariul de baza si indemnizatia acordata pe perioada concediului de maternitate.

Va multumesc!
Daca aveti o asemenea prevedere in CCM aplicabil unitatii dvs. atunci puteti cere angajatorului sa o aplice.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
alinutza_b_b a scris:

Va rog sa imi spuneti daca pot cere compensarea de 15% din salariul brut reprezentand diferenta dintre salariul de baza si indemnizatia acordata pe perioada concediului de maternitate.

Va multumesc!

Numai daca o astfel de prevedere este cuprinsa in R.I, in c.c.m. la nivel de angajtor sau la nivel de armura de activitate aplicabil angajatorului.