Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de domiciliu???
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de domiciliu???

Buna ziua!

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra ..

Sora mea nu se mai intelege cu sotul ,respectiv se gandeste sa intenteze divort.. Ea doreste sa plece cu fetita in vizita la parinti ( in alt oras) iar el nu este de acord sa o lase cu fetita.... poate sa reclame parasire de domiciliu daca pleaca doar pentru 2 zile cu fetita???

Multumesc anticipat!!!
si daca reclama ca a parasit domiciliu.. ce se intampla? nimic
insa nici nu are cum sa-l oblige deocamdata s-o lase sa plece cu fetita.. doar sa plece fara stiinta lui ar putea
si daca pleaca fara acordul lui va suporta consecinte d.p.d.v. legislativ ?? adica la divort sa constitue o proba in defavoarea ei .. sa nu i se incredinteze copilul...?
daca pleaca cu fetita, nu-i cauzeaza in procesul de incredintare. conteaza ca acolo unde va sta cu fetita, sa aiba conditii bune de locuit
De mult nu mai exista plangere pentru parasirea domiciliul. Nu mai este cercetabil dpdv penal. Politia va indruma la judecatoria. Nu primeste plangere pentru asa ceva.