avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ce se intamla intr-o anume situatie??
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ce se intamla intr-o anume situatie??

Daca un proprietar de apartament, incheie un contract de inchiriere formal cu un oarecare chirias si, nu declara la "registrul fiscal", ca are venituri din platile lunare de la chirias, Ce s-ar intampla daca cei de la fisc, afla de situatia aratata??:))
Cel mai recent răspuns: Manole Dumitru , utilizator 09:25, 11 Iunie 2011
Buna seara.
Daca afla o sa fiti impozitat de la data incheierii contractului pana la data constatarii, sume la care se vor adauga majorarile si, in plus, exista si riscul unei amenzi.
Mai mult, daca doriti sa folositi acest contract (formal) la banca, EP sau mai stiu eu unde, vi se va cere ca acest contract sa fie inregistra la AFP.
justicemn a scris:

Buna seara.
Daca afla o sa fiti impozitat de la data incheierii contractului pana la data constatarii, sume la care se vor adauga majorarile si, in plus, exista si riscul unei amenzi.
Mai mult, daca doriti sa folositi acest contract (formal) la banca, EP sau mai stiu eu unde, vi se va cere ca acest contract sa fie inregistra la AFP.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>.
Am o cauza "custodie minor"; Parata prin cererea reconventionala indica ca vrea sa domicilieze cu minorul la parintii ei (bunicii materni), Unde instanta solicita "ancheta sociala''. Aparatorul paratei dupa 3 termene de amanare fara temei, constata conditii dezastraose de locuit la domiciliul bunicilor materni, Acesta a vazut din raportul de ancheta sociala.Ce s-au gandit aparatorul paratei sa faca un contract de inchiriere neanregistrat nicaieri, cu o persoana din orasul X, si instanta dispune o ancheta sociala la noua adresa. Unde de fapt parata nici nu locuieste, ci doar pentru a prezenta locuinta raportorilor Autoritatii Tutelare.. Ce credeti despre un astfel de scenariu??,, B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

"""divort cu minori"."poate fi un "raport de ancheta sociala"atacat ca fiind un fals ? Manole Dumitru Manole Dumitru Din declaratia martorului (mama paratei) propus de parata in declaratie arata ca locuieste la mama paratei. Si raportul de ancheta sociala s-a efectuat la ... (vezi toată discuția)
cum va pronuntati..??? Manole Dumitru Manole Dumitru Intr-o speta pe \"Ordonanta Presedintiala\", incredintare minor, instanta dispune sa se faca \"Ancheta sociala\" la domiciliile declarata de parinti. ... (vezi toată discuția)
autoritatea tutelara face ancheta pt fiecare cerere ? NLY007 NLY007 Buna seara am si eu o rugaminte daca ma poate lamuri si pe mine cineva de specialitate pe scurt datele problemei sunt.eu am depus la judecatorie o cerere ... (vezi toată discuția)